10 kroków do zdrowych zakupów

10 kroków do zdrowych zakupów

Jak nie jeść niezdrowych produktów i nie dać się skusić niezdrowym przekąskom? Najprościej nie zapraszając ich do swojego domu 😀 Jak często zdarza Wam się, że siedząc w domu sięgacie po coś do przegryzienia mimo, że naprawdę nie jesteście głodni? Jeśli będziecie pod ręką mieli batoniki, ciasteczka czy chipsy szansa na to, że sięgniecie właśnie po nie wzrasta niemalże do 100%.

A wszystko zaczyna się na zakupach. Jak zatem kupować żeby nie przynosić do domu wątpliwej jakości produktów pełnych tajemniczo brzmiących składników? Podrzucam kilka sprawdzonych rad, które powinny pomóc uporać się z tym problemem 😉

10 KROKÓW DO ZDROWYCH ZAKUPÓW

1. Wybieraj produkty, których skład zawiera tylko dobrze znane Ci składniki niezbędne do powstania tego produktu. Skład powinien być krótki, prosty i zawierać dobrze znane nam składniki. Jeśli widzisz podejrzaną, chemiczna nazwę, której nie rozpoznajesz postaraj się znaleźć zamiennik.

2. Zwróć uwagę na kolejność składników na liście, można z niej wywnioskować z jakiej jakości produktem mamy do czynienia. Im wyżej na liście znajduje się składnik, tym więcej znajduje się go w produkcie. Dla przykładu czekolada, która na pierwszym miejscu w składzie ma cukier będzie słabym wyborem, ponieważ podstawowym składnikiem czekolady powinna być miazga kakaowa.

3. Miej świadomość, że nie wszystkie E są szkodliwe. Pod niektórymi z nich ukryte są przykładowo barwniki pochodzenia naturalnego. Nie podejrzewam jednak, że ktoś będzie uczył się tych oznakowań na pamięć, żeby w razie potrzeby zweryfikować czy dany dodatek jest bezpieczny czy nie ;p Dlatego najlepiej szukać produktów, które dodatków E nie mają w ogóle.
A jeśli macie ochotę zweryfikować czy E-składnik w Waszych produktach może być szkodliwy to możecie skorzystać z listy, którą znalazłam na jednym z blogów z fajnym podziałem kolorystycznym według szkodliwości:

Tabele Stathama. Zaktualizowana lista E-dodatków do żywności.

4. Poza listą składników warto zwrócić uwagę także na tabelę wartości odżywczych i wybierać produkty o jak najniższej zawartości cukrów prostych i tłuszczów nasyconych.

5. Sprawdzaj datę ważności produktu. Chodzi tu nie tylko o to, żeby nie naciąć się na produkt, którego data przydatności już minęła, a z jakiegoś powodu dalej znajduje się na półce sklepowej. Chodzi także o zweryfikowanie czy data produktu nie jest kosmicznie wydłużona przez sztuczne dodatki i konserwanty tak, żeby na półce mogła stać wieki…

6. Nie daj się nabrać na chwytliwe hasła i slogany reklamowe. Hasło ‘bez cukru’ na zbożowym batoniku może oznaczać, że faktycznie nie znajdziemy w nim białego cukru , ale w zamian za to producent uraczył nas syropem glukozowym lub słodzikiem…

7. Nie daj się także zwieść hasłom bezglutenowy, bez laktozy, wegetariański, wegański, eko czy bio. Te hasła wcale nie są równoznaczne z dobrą jakością i dobrym składem produktów. W dalszym ciągu podstawą jest analiza składu.

8. Pamiętaj, że producenci przemycają cukier do produktów pod różnymi postaciami. Twoją uwagę powinny zwrócić nazwy z końcówką ‘oza’ charakterystyczną dla cukrów  jak glukoza, maltoza, fruktoza, sacharoza, ksyloza i dekstroza. Poza tym substancjami słodzącymi, które mogą pojawić się w składzie i których warto unikać są syrop kukurydziany, koncentrat soku owocowego, syrop glukozowo-fruktozowy, maltodekstryna, acesulfam K, aspartam, ekstrakt słodu jęczmiennego, melasa, mannitol, suklaroza, sorbitol, wszelkie syropy i słody.

9. Zwróć uwagę na opakowanie produktu. Jest to aspekt istotny nie tylko z punktu widzenia naszego zdrowia, ale i zdrowia naszej planety. Jeśli tylko możesz wybierz szkło zamiast plastiku. Żaden rodzaj plastiku nie jest obojętny dla naszego zdrowia, Nie jesteśmy w stanie sprawdzić w jakich warunkach produkty zapakowane w plastik były przechowywane, a nieodpowiednie przechowywanie może wpływać na wydzielanie do żywności szkodliwych składników. Jeśli decydujesz się na produkty w plastikowych opakowaniach lub puszkach pamiętaj żeby po otwarciu zawartość przełożyć do szklanych pojemników/słoików.

10. Staraj się nie chodzić na zakupy głodnym, to zwiększa szanse, że skuszą Cię niezdrowe przekąski. Poza tym warto mieć przygotowaną listę zakupów. Dzięki temu wyjdziesz ze sklepu tylko z tym czego naprawdę potrzebujesz, zaoszczędzisz pieniądze i zdrowie 😉

Przeczytaj też jak włączyć nieocenione dla zdrowia probiotyki i prebiotyki do swojej diety!

Sprawdź czym jest skrobia oporna i dlaczego warto włączyć ten składnik do swojej diety.