Wegańskie naleśniki z czerwonej soczewicy

Wegańskie naleśniki z czerwonej soczewicy

Wegańskie naleśniki z czerwonej soczewicy bez jajek i mleka.


W weekend miałam okazję odwiedzić Food Show odbywające się w Katowicach. Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie, że przy tego typu okazjach pojawia się coraz więcej wystawców oferujących wegańskie produkty. Wegańskie sery, wędliny, burgery czy pasztety były jednymi z najbardziej obleganych stanowisk, co pokazuje, że jest coraz większe zapotrzebowanie i zainteresowanie tego typu produktami. 
 
Sama nie jestem weganką, ale znacznie ograniczyłam w ostatnim czasie spożycie mięsa, więc bardzo cieszy mnie rosnąca popularność diety roślinnej. Tym bardziej, że wegańskie produkty są naprawdę smaczne. Ja z wielką przyjemnością i bez odrobiny żalu zamieniam porcję mięsa na pysznego wege burgera.
Zainspirowana mnogością wegańskich przysmaków, dziś również postawiłam na obiad w stylu wege. Naleśniki zrobione z czerwonej soczewicy, bez jajek i mleka. Nie do końca byłam pewna czy ten eksperyment się uda, jednak rezultat jest lepszy niż bym się spodziewała. Naleśniki wyszły puszyste, miękkie i elastyczne, bez problemu można więc zawinąć je z ulubionym farszem. W smaku soczewica jest prawie niewyczuwalna, odpowiednim doborem przypraw można je dostosować do własnego gustu. Ja podałam naleśniki z pietruszkowym hummusem pozostając w klimatach wegańskich. Zapraszam po przepis!
Wegańskie naleśniki z czerwonej soczewicy bez jajek i mleka.

PRZEPIS

WEGAŃSKIE NALEŚNIKI Z CZERWONEJ SOCZEWICY


Z podanych składników wychodzą 3-4 naleśniki. 
Czas przygotowania (poza namaczaniem soczewicy) to około 20 minut.
 
 
50g czerwonej soczewicy + woda do namoczenia
Łyżka nasion siemienia lnianego
Łyżka nasion słonecznika
Łyżeczka pasty tahini (opcjonalnie ziaren sezamu)
  • Soczewicę zalać wodą i zostawić do namoczenia na co najmniej 8 godzin
  • Po tym czasie odlać wodę i wypłukać soczewicę w świeżej wodzie
  • Wypłukaną soczewicę zblendować na gładką masę razem z siemieniem lnianym, słonecznikiem i tahini
  • Dodać taką ilość wody, żeby uzyskać ciasto jak na naleśniki
  • Porcje ciasta wylewać na rozgrzaną suchą patelnię (lub z odrobiną tłuszczu jeśli będą przywierać, ja używam patelni teflonowej i smażyłam bez dodatku tłuszczu)
  • Smażyć pod przykryciem około 3-4 minuty aż będzie się dało przewrócić naleśnika na drugą stronę. Smażyć jeszcze chwilę z drugiej strony
Wegańskie naleśniki z czerwonej soczewicy bez jajek i mleka