Probiotyki i prebiotyki

Żyjące w jelitach dobre bakterie są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Strzegąc i uszczelniając nabłonek jelit pilnują, aby szkodliwe, chorobotwórcze  bakterie nie rozpanoszyły się i tym samym nie wpływały negatywnie na nasze zdrowie. Dobre bakterie wspomagają trawienie, usprawniają pracę jelit, odgrywają nieocenioną rolę w budowaniu naszej odporności i walce z grzybami, drobnoustrojami, a nawet nowotworami. 

 
 
Dla zachowania zdrowia istotne jest żeby dobre bakterie pozostawały w zdecydowanej przewadze nad tymi szkodliwymi. Na szczęście to my mamy wpływ na to jak liczne będą nasze dobre bakterie i jak sprawnie będą one broniły nasz organizm przed chorobami. Wszystko co musimy zrobić to odpowiednio je dokarmiać 😉 W tym celu dobrze zaprzyjaźnić się z probiotykami i prebiotykami. O co chodzi? Już spieszę z wyjaśnieniem 🙂

Probiotyki to produkty zawierające żywe drobnoustroje, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie jeśli spożywane są w odpowiednich ilościach. 
Najpopularniejszymi źródłami probiotyków, które wszyscy doskonale znamy są:
– kiszonki – między innymi kiszona kapusta, ogórki, buraki czy inne warzywa. Kiszonki można przygotować samodzielnie w domu. Kupując gotowe produkty należy zwrócić uwagę, żeby wybrać produkt dobrej jakości. Producenci nierzadko próbują nabrać nas na produkty, które zostały potraktowane octem lub dodatkami, które mają za zadanie przyspieszenie procesu kiszenia, co wpływa negatywnie na ich wartości odżywcze. W składzie kiszonki powinna znaleźć się jedynie sól i ewentualnie naturalne przyprawy nadające smak jak czosnek czy chrzan. 
– fermentowane produkty mleczne jak jogurt, kefir czy maślanka. Warto zwrócić uwagę, żeby kupowane produkty nie zawierały niepotrzebnych dodatków jak żelatyna, cukier czy mleko w  proszku. W fermentowanej żywności znajduje się bardzo dużo różnorodnych rodzajów bakterii w dużym stężeniu. Dlatego są tak korzystne dla zdrowia. 
Z kolei prebiotyki to rodzaj błonnika roślinnego, który nie jest trawiony przez nasz organizm dzięki czemu trafia w niezmienionej formie do jelita grubego, gdzie staje się pożywką dla bakterii. Pomaga utrzymać bakterie jelitowe w dobrym stanie. Spożywane probiotyki dostarczają nam korzystne szczepy bakterii, z kolei prebiotyki to pokarm dla tych bakterii, który skutecznie wspomaga ich wzrost i utrzymuje ich populację na odpowiednim poziomie. 

Świetnymi źródłami prebiotyków są:
 • Banany
  (zwłaszcza te niedojrzałe)
 • Jagody
 • Jarmuż
 • Cebula
 • Czosnek
 • Por
 • Cykoria
 • Szparagi
 • Topinambur

Wprowadzając do swojej diety probiotyki i prebiotyki należy także zachować ostrożność i umiar. Zwłaszcza jeśli do tej pory nasza dieta była uboga w te składniki. Mnożące się i rozwijające dobre bakterie są oczywiście pożyteczne dla naszego zdrowia, jednak efektem tych procesów w naszym organizmie mogą być także nieprzyjemne zaburzenia jelitowe. Nasze jelita potrzebują czasu żeby przystosować się do zmian i zwiększonej liczby zamieszkujących je pożytecznych drobnoustrojów. 

Sprawdź także czym jest skrobia oporna i dlaczego warto włączyć ten składnik do swojej diety.
Poznaj także 10 prostych kroków, żeby z zakupów wracać z koszykiem zdrowych, wartościowych produktów i nie dać się więcej nabrać na sztuczki producentów żywności!